Wstęp do informatyki

Witam!

Jestem studentem czwartego roku informatyki na wydziale EAIiE na AGH. Mieszkam już czwarty rok w akademiku, gdzie poznałem już masę ciekawych ludzi. Parę dni temu okazało się, że za ścianą mieszka studentka pierwszego roku informatyki. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie od niej usłyszałem, było zdanie:

“Na stronie informatyki znalazłam sylwetki absolwentów, którzy pisali <<Już od gimnazjum programuję>> i zastanawiam się teraz, co ja tu właściwie robię?”

Sam zaczynałem podobnie. Lekcje informatyki w liceum, do którego chodziłem, były prowadzone na bardzo marnym poziomie, więc przed rozpoczęciem studiów nigdy nie napisałem żadnego programu. Nie wydaje mi się, żebym miał z tego powodu trudniej na pierwszym roku studiów. Jednak przyszło mi do głowy, że gdybym wiedział kilka bardzo prostych rzeczy (nie dotyczących programowania), to byłoby mi o wiele prościej. Oto one:

  1. Zacznij używać linuxa.
  2. Ucz się przez szybkie, krótkie ćwiczenia.
  3. Zacznij uczyć się konsolowych edytorów: vim oraz emacs.
  4. Matmy ucz się często, a nie długo.
  5. Ucz się wielu rzeczy na pamięć.
  6. Używaj latexa.

Ad 1. Pierwszą dystrybucją linuxa, którą zainstalowałem, był linux Ubuntu. Polecam ją każdemu, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z linuxem. Zainstaluj ją, a następnie w miarę możliwości staraj się coraz więcej czynności wykonywać wyłącznie za pomocą tekstowego terminala. Biegłość w posługiwaniu się komendami szybko zaprocentuje. Ja niestety zacząłem używać linuxa jako swojego “głównego” systemu operacyjnego dopiero na drugim roku studiów. Trochę tego żałowałem, bo teraz już wiem, że wiele traciłem i nie byłem tego do końca świadom.

Ad 2. Na pierwszych ćwiczeniach z WDI (tytułowy Wstęp do informatyki) dostaliśmy polecenie: “Na następny raz nauczcie się Pascala”. Wielu z nas w przerażeniu myślało: “Mieli nas tu uczyć programować, a mamy się tego nauczyć sami?”. Programowanie jest trudne, ale uczenie się składni języka programowania nie jest, a o to właśnie chodziło prowadzącym. Znajdź tutorial, który uczy składni Pascala. Zainstaluj pod swoją dystrybucją linuxa kompilator i spróbuj wykonać kilka zadań oznaczonych jako łatwe ze strony: http://pl.spoj.pl/problems/latwe/. Jedno zadanie dziennie da Ci biegłość w składni, która przyda się, kiedy trzeba będzie zapisać algorytm.

Ad 3. Jeśli chcesz pisać dużo na komputerze, musisz nauczyć się pisać wszystkimi palcami, prawda? Wszystkimi palcami pisze się szybciej i nie trzeba zerkać na klawiaturę. Ale często uczenie się pisania wszystkimi palcami mocno nas spowalnia przez pewien okres czasu. Mieliśmy biegłość w używaniu czterech, czy sześciu palców, a tu trzeba się przestawić. Niedługo później piszemy tak szybko jak wcześniej, a potem jeszcze szybciej. Po co ten cały wstęp? Posługiwanie się edytorem konsolowym oraz terminalem jest dość trudne, ale opanowanie tych umiejętności jest bardzo przydatne. A im wcześniej zaczniesz się uczyć, tym szybciej zdobędziesz biegłość.

Ad 4 oraz 5. Osoby, które odpadły na egzaminach z matmy po pierwszym roku naszego kierunku mówią, że uczymy się samej matmy i teorii programowania. Rzeczywiście pierwszy rok jest przesycony matematyką, której sensu na początku nie widać. Wielu z nas nigdy nie policzyło całki powierzchniowej po tym, jak zdali egzamin z analizy. Jednak te podstawy matematyczne często przydają się do zrozumienia bardziej zawiłych konceptów, a w dodatku przedmioty matematyczne stanowią większość punktów ECTS, które można zdobyć na pierwszym roku.

I tu wielu ludzi, którzy mieli świetne wyniki z matury z matematyki wykłada się, ponieważ nie umieją się uczyć matematyki. W liceum najczęściej w ogóle nie musieli, bo to, co powiedział nauczyciel wystarczyło im do zrozumienia tematu. Na studiach matematyki jest więcej i często trzeba nauczyć się wielu rzeczy na pamięć.

“Zwariowałeś? Nie będę rył matmy na pamięć!!!”

Owszem, trzeba zrozumieć to, czego się uczyć, ale na kolokwium nie będzie czasu na wyprowadzanie wszystkich twierdzeń i ich założeń. Niektóre trzeba znać i już. Podobnie jest ze schematami rozwiązywania zadań. Jeżeli chcesz się tego nauczyć, to rób to codziennie. Lepeiej siąść nad tym codziennie po godzinie, niż na 6 godzin dzień przed kolosem. Jeśli lubisz uczyć się w większym gronie, warto zrobić kilka zadań wspólnie. To bardzo pomaga.

Wydrukuj sobie wykłady z matematyki i przejrzyj je pobieżnie przed wykładem. Czas przeznaczony na notowanie przeznaczysz na pierwszą próbę zrozumienia wykładu.

Ad 6. Latex to oprogromawoanie, dzięki któremu pisanie sprawozdań przestanie być uciążliwe. Wklepywanie chorych wzorków do worda można zastąpić o wiele prostszym opisem tego, co chcemy uzyskać. Tej samej składni używają również fora, na których umieszcza się wzory matematyczne.
Mam nadzieję, że te kilka rad komuś się przyda. :) Żadna z wymienionych tutaj rzeczy nie jest niezbędna do zaliczenia studiów. Są to tylko małe tricki ułatwiające życie.

Advertisements

One thought on “Wstęp do informatyki

  1. IMHO znajomość vima czy emacsa nie jest kluczowa w skończeniu tych studiów, ważna jest wiara w to, że jeśli będziesz się musiał kiedyś czegoś takiego nauczyć to zrobisz to szybko i w miarę skutecznie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s